Kam za nejlepšími nákupy do zahraničí
Lákají vás výhodné nákupy v cizině? Inspirujte se našimi tipy, kde levně nakupovat v zahraničí. Poradíme vám, jaké jsou nejlepší nákupní ráje v Evropě i mimo ni a informujeme vás o podmínkách dovozu zboží, clu a DPH.
Německo: prvotřídní kvalita za dobré peníze
K nejoblíbenějším cílům nákupů v zahraničí pro Čechy patří Německo, které nabízí zboží prvotřídní kvality za dobré ceny. V německých obchodních centrech najdete na rozdíl od těch českých širší výběr a kvalitnější výrobky za podobnou cenu, přestože značky jsou mnohdy stejné. Týká se to především potravin, drogerie, ale i dalšího zboží.
Doporučujeme vyjet za nákupy např. do blízkého Řezna nebo Drážďan, které nabízejí mnoho nákupních možností poblíž českých hranic. Oblíbené je nákupní centrum Kaufpark Dresden a Altmarkt-Galerie v Drážďanech nebo KÖWE-Einkaufszentrum a Regensburg Arcaden v Řezně. Pokud toužíte po co největším výběru, vyrazte do německého Norimberku do obchodní galerie Franken-Center nebo City Point. Doporučujeme na nákupy do Německa jet v období sezónních výprodejů, kdy je zboží zlevněno až o několik desítek procent.
Andorra: nákupní ráj Francouzů a Španělů
Za výhodnými nákupy v zahraničí se můžete vydat také do Andorry – malého státečku na hranicích Francie a Španělska. Nízké ceny zboží sem vábí především Francouze a Španěle, jelikož zde seženou téměř veškeré výrobky levněji než doma. Na zboží je v Andoře totiž uvalena velice nízká DPH a navíc je zde nulová spotřební daň, takže se v Andoře prodává velmi levný alkohol a cigarety i oblečení, šperky, kosmetika, elektronika, sportovní vybavení, domácí potřeby, potraviny apod.
Nejvíce obchodů najdete v hlavním městě Andorra la Vella na nákupní třídě mezi ulicemi Avinguda de Tarragona a Avinguda Meritxell. Doporučujeme např. obchodní centra Andorra 2000, Andorra Free Market nebo CCA Centre Comercial. Seženete zde mimo jiné např. luxusní značky oděvů a doplňků typu Michael Kors, Gucci, Moschino, Guess, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Levis, Swarovski i levnější značky Desigual, Zara, Adidas, Nike, Carpisa, Pandora a další.
Polsko: tradiční tržiště s výhodným zbožím
Za levnými nákupy do zahraničí jezdí Češi tradičně do Polska. Mezi nejčastější cíle patří trhy v Polském Těšíně a městě Kudowa-Zdrój, které se pyšní laciným oblečením, obuví, sezónním zbožím, dekoracemi, nábytkem, domácími potřebami i potravinami. V Polsku seženete levněji např. maso, sýry, vejce i zeleninu. Doporučujeme polský řetězec Biedronka, kde jsou ceny potravin zhruba o třetinu nižší než u nás. Pokud vás nelákají tržiště a preferujete spíše klasické obchody, vyrazte na nákupy do blízkých Katowic. Výhodně nakoupíte třeba v Silesia City Center.
USA jsou proslulé velmi levným značkovým zbožím. Právě do Spojených států z Evropy míří na nákupy stále více lidí. Kvalitní elektronika i oblečení značek Levis, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Roxy, DKNY apod. zde vyjde i o více než polovinu levněji než u nás. Nejvýhodnější jsou nákupy v USA v povánočních výprodejích i v období kolem nejvýznamnějších amerických státních svátků (např. Den nezávislosti 4. července).
Nepřeberné množství zboží a výhodné ceny najdete v outletových centrech i klasických obchodních domech. Navštivte např. Macy's, Sears nebo známý Walmart. Dejte si pozor na to, že částka na cenovkách vystavených produktů není v USA konečná, přičítá se k ní ještě tzv. sales tax. Sales tax se liší dle jednotlivých států a činí několik jednotek % ceny zboží. Obvykle se pohybuje kolem 10 %.
Podmínky dovozu zboží ze zahraničí: clo a DPH
Při nákupech v rámci Evropské unie si nemusíte s clem a DPH dělat starosti. DPH i spotřební daň jsou již zahrnuty v ceně výrobku, jíž platíte v zemi, ze které zboží pochází, takže v dalším státě Evropské unie nemusíte nic doplácet. Země EU mají stanovené limity pouze na maximální dovážené množství tabákových výrobků, alkoholických nápojů, případně hotovosti nebo pohonných hmot mimo nádrž vozu.
Horší je to při dovozu zboží ze zemí mimo Evropskou unii, tedy např. ze zmíněných Spojených států. Každá osoba smí přepravovat zboží o maximální hodnotě 300 euro a v případě letecké a lodní přípravy o maximální hodnotě 430 euro. Přesáhnutí této hodnoty bez uhrazení cla se nedoporučuje, jelikož často dochází k namátkové kontrole zavazadel celníky.
Co by vás mohlo dále zajímat
- Zážitky z nakupování našich klientů v zahraničí
- Další užitečné informace pro cestovatele
- Přehled cen v zahraničí