Co je třeba zařídit před dovolenou autem?
Mnoho Čechů každým rokem míří na dovolenou vlastní dopravou. Důvody jsou jasné: nižší cena, pohodlí a možnost dojet kamkoliv a kdykoliv chcete. Přípravu před dovolenou autem ovšem není radno podceňovat. Poradíme vám, co všechno je třeba zařídit před dovolenou autem, abyste prožili cestu v pohodě a bez starostí.
Jedním z nejdůležitějších kroků předtím, než se vydáte na dovolenou autem, je zkontrolovat technický stav vozu. Doporučujeme vám návštěvu autoservisu, abyste se vyhnuli případným problémům na cestě. Před dovolenou autem je vhodné zkontrolovat stav oleje, chladicí kapaliny, brzdové kapaliny, tlak v pneumatikách i rezervě, hloubku dezénu pneumatik a také doplnit klimatizaci. Samozřejmostí je mít základní výbavu v podobě náhradních žárovek, lékárničky, heveru a klíče na výměnu kola nebo opravné sady na pneumatiky, výstražného trojúhelníku a reflexní vesty (v některých zemích je nutné mít reflexní vestu pro všechny osoby v autě).
Plánování trasy
Před cestou na dovolenou autem doporučujeme si dopředu naplánovat trasu a informovat se o uzavírkách nebo možných dopravních zácpách na cestě. Pomůžou vám různé internetové aplikace. Vhodné je také zjistit si dopředu otevírací dobu benzínových pump na daném úseku, jelikož v zahraničí některé čerpací stanice mají v noci zavřeno. Musíte počítat s tím, že s plně naloženým autem a zapnutou klimatizací bude spotřeba pohonných hmot vyšší než obvykle. Nezapomeňte se seznámit ani s dopravními předpisy v cílové i tranzitních zemích. K jednotlivým státům se místní dopravní předpisy dozvíte v přehledném rozcestníku na stránkách ÚAMK. Na samotné cestě na dovolenou autem již stačí být vybaven GPS navigací, mobilní aplikací nebo mapou.
Pojištění pro cesty autem do zahraničí
Pojištění vozu, které využíváte v ČR, může krýt také cesty do zahraničí. Informujte se u vaší pojišťovny, do jaké míry jste chráněni, zda je vhodné se pro dovolenou autem do zahraničí připojistit nebo rozšířit současné pojištění a jak postupovat v případě nehody či poruchy na dovolené. Autonehody a poruchy vozidel jsou při cestách českých turistů na dovolenou autem časté, jelikož používáme poměrně stará vozidla – v průměru více než 8 let. V případě nehody či poruchy auta stačí volat na asistenční službu, která vám problém pomůže vyřešit.
Pokud cestujete na dovolenou autem s malými dětmi, doporučujeme vám mít vše pečlivě připravené – dostatek jídla a pití, rezervní oblečení, oblíbené hračky, polštářek a deku, igelitový sáček pro případ nevolnosti, cestovní lékárničku a pro nejmenší děti také pleny, případně nočník, vlhčené ubrousky, ošetřující mast, dudlík, bryndáček apod. Samozřejmostí je také cestovní doklad pro dítě.
S malými dětmi je na dovolenou autem vhodné cestovat v noci, kdy děti většinu cesty v klidu prospí. Jeden z rodičů by měl sedět na zadním sedadle s dítětem a dělat mu společnost. Pokud dítě nespí, zabavte ho oblíbenou hračkou, vyprávěním příběhů, slovními hrami, zpěvem, pouštěním pohádek nebo hrami na mobilu či tabletu. V případě, že se dítě nudí nebo je neklidné, dělejte často přestávky – bude se vám hodit přehled o odpočívadlech a benzinových pumpách po cestě.
Příprava na dovolenou autem s domácími mazlíčky
Pro cesty na dovolenou se psem i ostatními domácími mazlíčky (např. kočkou nebo fretkou) do jiného státu EU musí být zvíře opatřeno mikročipem splňujícím příslušné ISO normy pro mikročipy a musí mít pas, který si majitel opatří u schváleného veterináře před cestou. Domácí mazlíčci starší 12 týdnů zároveň musí být očkováni proti vzteklině. Pro cestu autem se zvířetem nezapomeňte přibalit jídlo a vodu pro svého miláčka včetně misky, dále oblíbenou hračku, přepravní box nebo bezpečnostní pás, deku, vodítko apod.
Jídlo na cesty autem
Cesta autem na dovolenou k moři je dlouhá, takže sebou jistě budete připravovat jídlo vhodné na cestu. Kromě omytého ovoce, sušenek a jiných balených pochutin se vám bude hodit plnohodnotné výživné jídlo, které dobře zasytí. Na cestu autem připravte např. tyto pokrmy:
- obložený chléb nebo bagetu s uzeninou, sýrem či vajíčkem,
- slané či sladké palačinky,
- těstovinový salát s tuňákem,
- plněnou tortillu,
- zapečený toast,
- sekanou či řízky s chlebem,
- zeleninový salát s masem nebo vajíčkem,
- luštěninový salát.
Nezapomeňte si přibalit také ubrousky, plastové příbory i bezoplachový dezinfekční gel, abyste si mohli před konzumací pečlivě umýt ruce. Samozřejmostí je dostatek vody a tekutin.
Při dlouhé cestě autem na dovolenou velmi trpí vaše tělo, zejména krční a bederní páteř. Pokud nebudete dělat přestávky na protáhnutí a střídat polohy, hrozí vám svalové strnutí nebo blokáda krční páteře a bolesti hlavy. Doporučujeme zastavit a protáhnout se každých 45 minut.
Autem do Chorvatska a Itálie
Nejčastějšími zeměmi pro dovolenou autem jsou pro české turisty Chorvatsko a Itálie. Podívejte se, jaké jsou nejlepší trasy a na co si dát pozor při cestě do Chorvatska i při cestě do Itálie a zároveň zjistěte nutné výdaje na cestu na dovolenou autem.
Kam dál?
- Výhodné zájezdy s vlastní dopravou
- Přehled cen pohonných hmot v Evropě
- Užitečné informace pro cestovatele
- Skvělé novinky a tipy na dovolenou