1. eTravel.cz
  2. Čína
  3. Praktické rady na cestu do Činy

Rady na cestu do Činy

Doklady a víza

Čeští občané potřebují pro vstup na území ČLR pas platný minimálně 6 měsíců po návratu a vízum.

Pro vyřízení žádosti o vízum je potřeba doložit platný cestovní pas, vyplněnou žádost o udělení víza a 1 fotografii, doklady relevantní pro požadovaný druh víza. V případě turistické cesty, prokázání dostatečných finančních prostředků na pokrytí nákladů spojených s pobytem.

Víza jsou většinou vyřizována za 5 pracovních dnů. Za příplatek je možno vízum získat dříve (za 1 – 3 dny).

Pobyt v Hongkongu je pro občany ČR bezvízový. Pro návštěvu Tibetu je nutné povolení ke vstupu.

Přihlašovací povinnost vyřizují hotely za cizince automaticky při ubytování a po předložení cestovního pasu.

Při individuálním pobytu je povinnost registrovat se do 24 hodin od příjezdu na příslušném policejním oddělení.

Při pobytu v Číně je nutné nosit cestovní pas s sebou z důvodu namátkových kontrol policisty.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Náklady na zdravotnickou péči v Číně jsou cizinci v drtivé většině případů nuceni uhradit v hotovosti. V případě pojištění lze následně uplatnit nárok na refundaci u své pojišťovny.

Většina zdravotnických zařízení požaduje zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Je proto vhodné věnovat velkou pozornost výběru pojišťovny a podmínkám pojistné smlouvy.

Čína je bezpečná země s nízkou kriminalitou, občas zde však dochází ke krádežím, je proto třeba dbát obecných zásad bezpečnosti.

Pro pobyt v Číně není požadováno žádné speciální očkování.

Cizinci nesmí navštěvovat tzv. uzavřené oblasti, kam lze cestovat pouze se zvláštním povolením.

Zajímavosti

Velká Čínská zeď

Jedna z nejvýznamnějších památek na světě a symbol Číny byl budován po staletí a nynější podobu získala za dynastie Ming v 15-16. stol. Nejnavštěvovanějším místem Velké Čínské zdi je Badaling. Zeď je zde vysoká 8m a široká až 5 m, po 100 m jsou strážní věže. Rozprostírá se od východu k západu v délce cca 6000 km. Z Pekingu je Velká čínská zeď snadno dostupná. Do Badalingu je to od Pekingu cca 80 km severně.

Peking

Peking s přibližně 12 miliony obyvatel a bohatou historií je dnes rušným a moderním městem. Dochovala se zde řada paláců, chrámů, muzeí a jiných památek. V centru Pekingu leží císařský palác "Zakázané město", který je zařazen na seznamu UNESCO od r. 1987 a "náměstí Nebeského klidu", tzv. náměstí "Tiananmen". Mezi další pamětihodnosti Pekingu patří Letní Chrám Nebes a Palác Harmonie a míru, lámaistický, velmi zajímavý klášter s prvky tibetské a čínské architektury. Téměř nezbytností je v Pekingu ochutnat výbornou pekingskou kachnu.

Xi´an

Jedno z nejnavštěvovanějších historických měst, bývalé hlavní město Číny, bylo výchozím bodem Hedvábné cesty. Ve městě se dochovaly hradby i množství typických úzkých uliček, i velmi příjemná atmosféra. Z významných historických památek si zaslouží obdiv Muzeum, Velká pagoda divoké husy z r. 652, sedmipatrová, skvěle zachovalá, Malá pagoda divoké husy se 13 patry, přesto nižší než Velká pagoda, Zvonová věž, a nedaleko ležící slavná Terakotová armáda.

Přírodní rezervace Wolong

Obří pandy, národní čínský poklad a zvířata zbožňovaná snad lidmi z celého světa, jsou k vidění v největší rezervaci zabývající se chovem tohoto druhu. Přírodní rezervace Wolong, nacházející se pouhých 10 km od centra města Chengdu, se snaží zajistit pandám podmínky pro přežití a jejich další existenci. Možnost spatřit pandy v jejich přirozeném prostředí patří k naprosto neuvěřitelným zážitkům, zvláště pak v případech, kdy ošetřovatelé dovolí návštěvníkům si s těmito krásnými živočichy i hrát. Okouzleny odchází nejen děti.