1. eTravel.cz
  2. Egypt
  3. Zážitky našich klientů
  4. Doporučení a zkušenosti z Egypta

Zkušenosti klientů z Egypta: na co si dát pozor?

Čeká vás dovolená v Egyptě? Pak se vám budou hodit zkušenosti a rady od našich klientů, kteří již Egypt navštívili. Poradí vám, kdy do Egypta vyrazit, na co si dát pozor, jak je to v Egyptě s dopravou, bankovkami, smlouváním, bakšišem a mnohým dalším.

Chaotická egyptská doprava

"Doprava je pro evropana dost chaotická. Minibusy nahrazují MHD, jezdí jich plno a můžete si je zastavit kdekoliv, pokud mají místo tak zastaví, ale tím bych nejezdil. Taxi jsou černo-oranžové a cenu si domluvte předem a plaťte až při vystupování. Když na vás budou troubit a blikat dálkovými světly, tak se nepohoršujte, je to jejich nabídka, jestli nechcete svézt. A troubí se a bliká neustále. Jinak jsem viděl perlu, kdy velký nakladač s dost velkou lžící vpředu v ní vezl rychlostí tak kolem 40km/h asi 6 lidí. No dost síla."

Autor: Tomáš Uxa

Úklid v hotelu a výlety po Egyptě od místních agentur

"Úklid – pokud chcete vyměnit ručníky, je nutné je dát na zem, podle toho poznají, že jsou špinavé a chcete čisté. Než jsme na toto přišli, rozčilovali jsme se, proč nám nevyměňují ručníky. Bakšiš jsme dali hned při ubytování na recepci a na pokoj jsme si rozhodně stěžovat nemohli. Ráno jsme na polštáři vždy nechali nějaký ten peníz a pokoj jsme měli vždy krásně uklizený.
Výlety je možné zakoupit buď přímo od pořádající CK nebo od místních agentur. Ceny výletů u místních agentur jsou sice nižší, ale pozor, místní Vám naslibují hory doly, ale nevěřila bych všemu, co je v prospektech. 
Děti – doporučuji svým ratolestem nenakládat na zadek před místními. Mají na to trochu jiný pohled než my."

Autor: Hana Šavarová

Počasí v Egyptě a smlouvání

"Egypt bych doporučila těm, kdo mají rádi komplexní služby hotelu, celodenní servis a stravu all inclusive. Počasí pro koupání je ideální od dubna do listopadu. Od prosince do března bych volila spíše poznávací okruhy, protože ze zkušenosti mých rodičů vím, že počaší je v tomto období u pobřeží moře větrné a večer chladné, svetřík se hodil. Léto je zase velmi horké a teploty šplhají dost vysoko, ve vnitrozemí může být pro slabší jedince až nebezpečné.
Kromě potápění a šnorchlování určitě doporučuji klasické výlety - Káhira a pyramidy v Gíze (zároveň navštívíte obrovské káhirské muzeum, kde je pořád na co se dívat) a Luxor, Údolí králů, Memnonovy kolosy a Chrám královny Hatšepsut. Všude je nutné si s sebou brát dost tekutin, hlavně do Údolí králů, kde i v dubnu byly teploty vysoko nad 40 stupňů. 
Protože Egypt je arabskou muslimskou zemí, je zde zvykem smlouvání. Tady žádná rada neexistuje, mně se vyplatilo neustále mluvit, rádoby vtipkovat, ale chce to pevné nervy. Některé nabízené atrakce se na první pohled zdají předražené - např. projížďka na velbloudovi stála u hotelu až 20EUR, mimo hotel to však bylo 2EUR. Velmi výhodná je místní doprava formou taxi."

Autor: Zdeňka Bartošová

"V Egyptě jsme byli s rodinou v květnu. V této době už je tu pořádné vedro, příště bych letěla asi o měsíc dříve. Jednou se stalo, že celý den foukal silný vítr, ale horko bylo pořád stejné. Pouze na pláži se nedalo být, protože jsme písek měli úplně všude. Suvenýry určitě doporučuji koupit až na letišti před odletem, bylo zde více obchodů než přímo v hotelovém areálu a ceny jsou zde nižší. Je pravda, že to v hale na letišti moc nevoní, ale stačí moc nedýchat a rychle nakupovat. Jinak při nakupování určitě smlouvat a nekupovat za první nabízenou cenu."

Autor: Hana Šavarová

Úroveň ubytování a zaměření dovolené v Egyptě

"Egypt je destinace vhodná k návštěvě po celý rok. Bohatý podmořský život u většiny hotelů. Ochotný personál. Ubytování doporučuji od 4* - i z důvodu stravování a hygieny. V hotelech nižších kategorií není široký výběr stravy a mohou se vyskytnout střevní problémy. Doporučuji vyměnit USD. V hotelech na recepci funguje směnárna, kde si postupně směňujte na místní egyptské liry. Ideální dovolená pro ty, kdo vyhledávají odpočinek (hotely nabízí kompletní servis) i pro ty, kdo mají rádi historické památky (výlety do Káhiry, Jeruzaléma, Eilatu, ke klášteru svaté Kateřiny...). Asi bych Egypt nedoporučila rodinám s velmi malými dětmi z důvodu vysokých teplot a častých střevních problémů."

Autor: Kristýna Procházková

Egyptští podvodníci s bankovkami

"Egypt se mi velice líbí a moc rád se do této země vracím, kvůli barevnému moři s průzračnou vodou, slunci, památkám i lidem. Avšak nutno podotknout, že né všichni Egypťané jsou seriózní a poctiví. Člověk musí být stále na pozoru a obezřetný. Chápu, že si každý chce na dovolené a odpočinout a tzv. vypnout, to však může nepozorného turistu stát nějaké peníze navíc, aniž by za ně cokoliv obdržel, kromě nové zkušenosti a ponaučení.
Při mé první návštěvě Egypta jsem měl hned několik zkušeností s různými triky nepoctivců. 
Při jízdě „taxíkem“, kterých jezdí po egyptě nespočet, protože každý kdo má auto si přivydělává vozením turistů z bodu A do bodu B mě řidič požádal o výměnu 20 dolarů na egyptské libry. Dohadovali jsme se o ceně, požadoval 120 egyptských liber (cca 430Kč), vysvětloval jsem mu, že to je příliš…. Nakonec jsme se domluvili na 100 egyptských librách. Dal jsem mu sto librovou bankovku a on mě dvacetidolarovku. A následně žádal ještě 20 egyptských liber. To jsem odmítl s tím, že jsme se dohodli on tedy, že obchod zrušíme a vše vrátíme zpět. Vrátil jsem mu 20 dolarů a on mi dal zpět složenou bankovku. Instinkt mi napovídal, že něco není v pořádku a šikovně složenou bankovku na které byla vidět 1 a 0 jsem rozložil, druhá nula však chyběla. Nutno podotknout, že egyptské bankovky jsou si velice podobné, jak co do rozměrů, tak i barev, takže pro cizince je velice snadné si je zaměnit. Podvodník jeden darebnej mi vrátil jinou bankovku s hodnotou pouhých 10 egyptských liber. Po chvíli dohadování mi s naštvaným gestem vrátil moji bankovku. Celej ten příběh je o tom, že podvodníkovi vůbec nešlo o směnu dolarů, ale o pouhé oblbnutí pasažéra a následné okradení.
Druhá zkušenost na sebe nenechala dlouho čekat. Při příjezdu do hotelu jsme se seznámili s jedním českým párem a společně trávili i dost času. Domluvili jsme sež se si společně vezmeme jedno taxi a vyrazíme na nákupy do centra Hurghady. Cesta proběhla bez komplikací. Šli jsme po promenádě, když nás zastavil pouliční prodejce cigaret. Nabízel karton Marlboro za 50 egyptských liber (cca 180Kč) v egyptském duty free shopu normálně stojí 20 dolarů, takže cena lákává. Nejevili jsme zájem, ale neoblomnost prodavače neměla meze. Egypťani jsou rození obchodníci, kteří prodají i kopáčovi hlínu. Nakonec se paní Magda nechala přemluvit a za karton Marlboro zaplatila 50 egyptských liber. V ten moment, však ještě neměla v ruce karton cigaret a už ani svou bankovku a obchodník žádal ještě doplatek 5 egyptských liber. S tím paní Magda nesouhlasila a nakonec z obchodu sešlo a tak paní Magdě vrátil bankovku. Hned mě přišla na mysl zkušenost z taxíku a na bankovku jsem se podíval. Byla to bankovka v nominální hodnotě 50 piastrů (piastry jsou jako české haléře), takže hodnota téměř nulová. Začalo handrkování, ať vrátí správnou bankovku, k čemuž se vůbec neměl. Naštěstí zrovna projíždělo kolem policejní auto a tak jsem podvodníkovi řekl, že jdu zastavit ty policajty. Okamžitě vrátil 50 egyptských liber, popadl 50 piastrů a zmizel.
Z tohoto plyne, že člověk musí být stále obezřetný. Je lepší platit menšími bankovkami, nejlépe přesně, aby nemuseli obchodníci vracet a eliminovala se tak možnost vrácení jiné hodnoty. Pozor i u mincí je podobná situace, že místo egpyptských liber vrací pouhé piastry!
Egyptské bankovky jsou z jedné strany tištěny v angličtině a z druhé strana jsou arabsky, takže zpravidla dostanete bankovku tou arabskou stranou nahoru!"

Autor: Bittner Karel

Bankovky přední strana
Přední strany bankovek v hodnotě 100 a 50 egyptských liber
Bankovky zadní strana
Zadní strany bankovek v hodnotě 100 a 50 egyptských liber

Nepřehlédněte