Počasí ve Francii

Chystáte se na dovolenou do Francie? Pak se vám bude hodit znát průměrné teploty vzduchu a případně moře v jednotlivých destinacích v průběhu celého roku.

Kdy jet do Francie na dovolenou?

Nejvhodnější období pro návštěvu Francie z hlediska počasí a návštěvnosti je od května do půlky července a od poloviny srpna do konce září.

Klima ve Francii

Francii můžeme rozdělit do čtyř klimatických oblastí – oceánské, kontinentální, středomořské a horské.

Oceánské klima převládá na západě Francie a je charakteristické malými teplotními rozdíly, velkým množstvím srážek, chladnějšími léty a mírnými zimami.

Ve střední a východní Francii se setkáte s kontinentálním podnebím. Tady už jsou teplotní rozdíly vyšší, zimy bývají chladné a léta horká. Pršet může poměrně často a v zimě obvykle sněží. Klima v centrální a severní Francii je někdy označováno spíše jako přechodné, protože není typicky kontinentální jako například ve Střední Evropě.

Středomořské klima na jihu země se vyznačuje horkými a suchými léty a mírnými zimami. Srážky tu můžete čekat hlavně v období od října do dubna. Jihovýchodní oblast Francie se může pochlubit velkým počtem slunečných dní.

Posledním typem klimatu, se kterým se ve Francii lze setkat, je klima horské. V horách v nadmořské výšce nad 600 – 800 m n. m. velmi často prší. Sněhová pokrývka zde obvykle leží tři až šest měsíců v roce.

Přehled teplot vzduchu a moře na Korsice

Měsíc I. II. III. IV. V VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu (°C) 13 14 15 17 21 25 28 28 25 22 18 14
Průměrná teplota vody (°C) 4 4 5 7 11 14 16 17 14 11 8 5

Přehled teplot v Paříži a okolí

Měsíc I. II. III. IV. V VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu (°C) 5 5 8 12 15 18 21 20 17 13 8 6

Co by vás mohlo dále zajímat