Rady na cestu do Mosambiku
Doklady a víza
Pro cesty do Mosambiku je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data žádosti o vízum. Mosambické vízum lze obdržet na kterémkoli zastupitelském úřadě Mosambiku. Pro ČR je konzulárně příslušné Velvyslanectví Mosambiku v Berlíně.
Poplatky na mosambickém velvyslanectví v Harare (Zimbabwe) jsou 20 USD za jeden vstup, 35 USD za dva vstupy, 45 USD za více vstupů na období 3 měsíců, 60 USD pro více vstupů na období 6 měsíců.
Všechny uvedené poplatky platí v případě vydání víza do tří dnů. Existuje i služba vydání víza do 24 hodin a tentýž den za zvýšené poplatky, která je praktikována na hranicích.
Na hraničním přechodu dále žadatel platí pobytovou taxu v zemi, která je vyměřena v místních poplatcích.
Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Mosambiku, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
Cestovatelé mířící do Mosambiku musí být očkováni proti žluté zimnici, mosambické úřady vyžadují předložení potvrzení o očkování.
Zdravotní a bezpečnostní rizika
ČR nemá s Mosambikem uzavřenou smlouvu o bezplatném poskytování zdravotní péče. Pro cestu do Mosambiku je doporučeno občanům ČR uzavřít kvalitní cestovní připojištění a mít k dispozici dostatečnou finanční hotovost.
Mosambik je na poměry afrických států relativně bezpečnou zemí, přesto je potřeba dodržovat obecné zásady pro bezpečné cestování a pečlivě dodržovat hygienické zásady.
Pro cesty automobilem je potřeba mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se vlevo. Přijíždí-li cestovatel do Mosambiku autem registrovaným v cizí zemi, na hranicích zaplatí poplatek ve výši 30 USD za povinné ručení. Pojištění platí 30 dnů.
Povinné je očkování proti žluté zimnici, nutná je profylaxe proti malárii. Léky je možno zakoupit na místě ve větších městech, mosambické zdravotnické organizace doporučují Paludrin v kombinaci s doxycyklinem, mefloquinem nebo chloroquinem.
Zajímavosti
Maputo
Hlavní město Maputo s bezmála 1 milionem obyvatel je kosmopolitním městem, kde se setkávají kultury africká, portugalská a orientální. Pyšní se krásnou architekturou (železniční nádraží projektoval známý Gustav Eiffel v roce 1910), živými trhy (největší je Municipal Market), kavárnami, kluby a restauracemi na širokých ulicích. Pozornost poutá Muzeum umění či Muzeum revoluce zobrazující historii boje za nezávislost. Nejstarším místem Maputa je portugalská pevnost.
Ilha de Moçambique
Ostrov Mosambik je dlouhý 2,5 km, s pobřežím spojený mostem. Ilha de Mocambique je fascinujícím místem, kde se mísí kultury muslimská, evropská i hinduistická s domorodou kulturou etnika Makua. Významné dochované památky, staré ostrovní domy, pocházejí z 16. až 19. století. Hlavní atrakcí je bývalý palác guvernéra z roku 1610, nyní muzeum s nádhernými sbírkami z Afriky, Indie, Číny, Arábie, Portugalska. V severním výběžku ostrova je nejstarší dochovaná pevnost subsaharské Afriky, pevnost Sv. Sebastiana. U pevnosti je kaple Nossa Senhora de Baluarte z roku 1522, která je považována za nejstarší stojící evropskou stavbu na jižní polokouli. Ostrov je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Pohoří Penha Longa
Hornaté vnitrozemí Mosambiku je poněkud opomíjeno, neboť většina návštěvníků dává přednost bělostným plážím a stínu palem. Trošku škoda, protože jim zůstává utajeno mnoho z krás Mosambiku. Vnitrozemí, v pohoří Penha Longa na západě země nabízí úžasné možnosti Pekingu. Vstupní branou do této oblasti je městečko Chimoio. V blízkosti se nachází národní park Gorongosa, jehož neobyčejná příroda pastvin a lagun každého návštěvníka. V krásné kopcovité krajině vnitrozemí leží také zajímavé město Gurúè, kde se pěstuje vynikající čaj.