Rady na cestu do Peru
Doklady a víza
Od roku 2003 platí bezvízový styk pro občany ČR pobývající v Peru jako turisté max. 90 dnů. Cestovním dokladem je cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po návratu.
Přihlašovací povinnost není v Peru zavedena.
Při odjezdu z Peru je nutno předložit “výstupní lístek” a při použití letiště je třeba zaplatit letištní poplatek, který v roce 2010 v případě mezinárodních letů činí 31 USD (jeho výše se může měnit).
Zdravotní a bezpečnostní rizika
V Peru funguje síť soukromých a státních zdravotnických zařízení, přičemž soukromá zařízení jsou na podstatně vyšší úrovni.
V případě ošetření v kterémkoliv zdravotnickém zařízení musí pacient vyšetření zaplatit v hotovosti či kreditní kartou, někdy je požadována úhrada předem. Proplacení nákladů pacient žádá po příjezdu u své zdravotní pojišťovny na základě účtu vystaveného peruánským zdravotnickým zařízením. Pro pobyt v Peru se doporučuje sjednání zdravotního připojištění.
Povinné očkování není stanoveno, doporučeno je očkování proti žluté zimnici, které je pro některé lokality povinné.
Z hlediska bezpečnosti je Peru považováno za zemi, ve které je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Mezi hlavní zásady patří necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a upřednostnit neokázalé oblečení.
Ve městech jsou pro přepravu bezpečnější taxi než mikrobusy, všeobecně platí, že při cestování hromadnou dopravou je třeba se mít na pozoru. Cena taxi je smluvní, taxametry neexistují, vhodné je používat hotelové taxi.
Pro cestu autobusem volte zavedené autobusové společnosti, kde je záruka dobrého technického stavu autobusů.
Při jakýchkoliv potížích je možno kontaktovat místní policii nebo také speciální tzv. turistickou policii, která pomáhá řešit problémy zejména zahraničních turistů.
Alpinisté by se měli před vstupem do hor informovat u speciální policejní záchranářské jednotky na aktuální stav počasí a celkové podmínky v příslušné části hor. Je zcela nezbytné, aby každý návštěvník oblasti Cordillera Blanca byl pojištěn na vysokohorskou turistiku.
Některé turistické oblasti Peru se nacházejí v nadmořské výšce nad 3 000 m. n. m. Nadmořská výška se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, špatným dýcháním a také zvracením. Při příjezdu je vhodné počítat s obdobím na aklimatizací.
Ve výše položených oblastech se doporučuje chodit pomaleji, častěji odpočívat, nejíst těžká a tučná jídla a přijímat velké množství tekutin. V místních lékárnách lze zakoupit speciální léky pomáhající překonat problémy spojené s pobytem ve vysoké nadmořské výšce.
Zajímavosti
Machu Picchu
Peru patří mezi turisticky nejatraktivnější země na světě. Poté, co se v posledních letech odebrali teroristé do džungle a neznepříjemňují život turistům, zachvátil zemi příliv návštěvníků, kteří dychtí po atrakcích jako je Machu Picchu, Cuzco, zvláštní obrazce v Nazce, údolí vulkánů nedaleko Arequipy, amazonská džungle s nejrůznějšími druhy zvířat, pobřeží Pacifiku, činné sopky El Mystí a Sabancaya, Andy s pověstným Huascaránem, nejhlubší kaňon na světě (tvrdí Peruánci) Colca s pověstným křížem kondorů, kolonie lvounů a tuleňů nedaleko města Pisco a místní fauně v čele se známou lamou-vicuňou.
Lima
Hlavní město Lima je živou metropolí ležící na pobřeží Tichého oceánu. Je čtvrtým největším městem Jižní Ameriky s překrásným historickým centrem plným světoznámých památek. Pyšní se krásnými písečnými plážemi. Lima byla založena v 16. století a jejími prvními obyvateli byli Inkové. Nachází se zde největší množství koloniálních staveb z tohoto období v celé Jižní Americe. Tato překrásná architektura zanechává v návštěvnících ohromující dojem. Historické centrum Limy bylo zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO.
Pozůstatky Inků
Vyhledávanými místy Peru jsou předincké kulturní pozůstatky Sechín, Chavín a Chan Chan. Středisko Chan Chan, které se nacházelo v údolí Moche, se stalo kolem roku 1 300 n. l. hlavním městem chímunské říše a pravděpodobně bylo největším městem v Andách. Tvořilo jej devět okrsků, každý okrsek měl vlastní cesty, obytné čtvrti, zahrady, nádrže i dokonalý systém umělých zavlažovacích kanálů. Ochranné zdi a stěny budov byly zdobené reliéfy a štuky. Dodnes se však nepodařilo objasnit, k jakému účelu a kdo Chan Chan používal a obýval.
Huascarán
V oblasti pod Huascaránem, tedy nedaleko města Huaráz, se nachází jezero Llanganuco. Je zde pomníček československých horolezců, kteří zahynuli při huascaránské lavině v roce 1970. Pohled na Huascarán z města Yungay, které bylo tehdy zcela zničeno, je neopakovatelným zážitkem.