Naši klienti radí: co vidět a zažít na Srí Lance
Dovolenou na Srí Lance skvěle charakterizují slova našeho klienta Martina a Františka:
„Ostrov v Indickém oceánu Srí Lanka, je pravým pozemským rájem. Země buddhistů, hinduistů, kokosových palem, čajových plantáží a nádherných bílých pláží. Obrovská tropická zahrada plná neobvyklých rostlin. Vzduch je provoněn exotickou vůní. Ráj pro lidi. Ráj pro zvířata. K nejzajímavějším zdejším tvorům patří bezesporu sloni…“
Autor: František Mamula
„Krásný zelený ostrov plný exotických rostlin a zvířat. Příjemní, přátelští, usměvaví a milí lidé. Nádherná dovolená jako ze snu. Přesný překlad Srí Lanka-Veselý ostrov naprosto odpovídá. Spoustu kulturních památek stojí zato vidět.“
Autor: Martin Fér
Co naši klienti doporučují vidět a zažít na Srí Lance:
Navštivte sloní sirotčinec v Pinnawale
„Historie sloního sirotčince se začala psát v roce 1975, kdy byl založen pro sedm osiřelých slůňat. Dnes už tu žije více jak šedesát slonů všech generací. Vedle sloních mláďat se tu majestátně pohybují s rozvahou staří samci, kteří návštěvníky ohromují svojí velikostí a vznešeností. Soucit vyvolají zraněné kusy, o které tady pečují. Naštěstí jsem viděl jenom dva. Rádžu, kterému je už třiašedesát let a je úplně slepý a slonici Sámu. Ta přišla ve dvou letech o část pravé končetiny, když šlápla na minu. Pokud přijdete do tohoto „sloního ráje“ v době krmení, máte o zábavu postaráno. Hned třikrát denně! Sloni se ládují palmovým listím a malí zase pijí mléko podávané ošetřovateli - mahuty ve dvoulitrových lahvích.
Po nakrmení se sloni vydávají přes hlavní cestu k řece Ma Oya… Sloní koupel je nepředstavitelná slast. Mahuti je drhnou kartáči z kokosových ořechů, aby je zbavili špíny a od otravného hmyzu. Toto představení můžete sledovat z naprosté blízkosti. Ti pohodlnější se mohou pohodlně posadit na terasu Elephant Park s nádherným výhledem…“
Autor: František Mamula
Ochutnejte pravou srílanskou kuchyni
„Z jídla doporučuji kuttu roty - těstovinovou placku s masem či zeleninou, nebo vadais - smažené pikantní bochámky z čočkové mouky.
Pivo mají výborné. Víno je poměrně drahé, protože se musí dovážet, zato pirátská kořalka ARAK, vám bude chutnat stoprocentně.
Nezapomeňte ochutnat toddy - mízu z kokosových palem, která rychle kvasí a chuťově připomíná burčák.“
Autor: František Mamula
Poznejte co nejvíce krás ostrova Srí Lanka
„Tento ostrov nabízí krásnou přírodu, nespočet památek, krásný oceán, výborné jídlo a neskutečně milé a dobrosrdečné domorodce. K místům, kam se podívat doporučuji: celé západní a jižní pobřeží´město Anuradhapuru, Polonnaruvu, Danbullu, Kandy, některý z Národních parků a čajovou plantáž.
Ceny potravin, pití, suvenýrů a dopravních prostředků jsou neuvěřitelně levné. Vstupy do kulturních památek jsou vyšší, ale cenové srovnání s hrady a zámky u nás jsou nižžší.“
Autor: František Mamula
Zjistěte, jak žije kmen Veddů
„Vesničky Kotabakiny (Králova vesnice) a Dambana, patří k nejznámějším. Turisté sem jezdí velice zřídka, zato školní výpravy srílanských dětí ano, nechtějí si nechat ujít nevidět tuto pomalu mizející populaci obyvatel v jejich zemi…Vidíme tu mladé hochy i starší chlapy. Všichni bez rozdílu mají luky a sekery. Oblečení prakticky nejsou, jsou polonazí, zarostlí, mají dlouhé černé rozcuchané vlasy. Kolem pasu je zdobí listí, které jim vytváří jakousi sukni. Jiní mají na sobě jen kousek hadru ve předu a v zadu. Všichni žvýkají betel – kořenaté lisy pepřovníku, ořechy z arekové palmy a pasu z páleného vápna – a plivají pak odporně červené sliny. Jejich zuby a rty jsou tím hodně poznamenané. Neodmítnou ani kokosovou pálenku arak.
Živí se lovem zvěře, plody džungle a cukr nahrazují medem od včel zvané dambara, který nám dali okusit a byl vynikající. Jejich jedinou zábavou jsou tance, které nám po ukázce zapálení ohně křesadlem předvádí. Obřadní tanec „kri koraha“se tančí před lovem aby byl úspěšný, dalším převádí narození potomka, když narozeného nahrazuje sekera a končí tancem za mrtvé. Velikým požitkem je ukázka lovu a střílení z luku. Jako terč, bych stát nechtěl. Ještě před pár lety tito lidé neuměli číst ani psát. Dnes se o ně vláda začala starat a postavila jim novou školu, kde se učí nejdůležitější základy. Na památku si kupujeme jejich nádherné výrobky, které jsou vyrobeny převážně ze dřeva ale i zubů ulovené zvěře…“
Autor: František Mamula
Najměte si osobního šoféra
„Nedoporučuji půjčení osobního auta, pouze hodně odvážným či kaskadérům. Ne pro to, že se na ostrově jezdí v levo, nebo, že by tam neměli pravidla silničního provozu, ale pro to, že místní provoz je velmi chaotický. Na silnicích jezdí opravdu kde co a mezi tím kličkují ciklisti a neodmyslitelné rikše tuk - tuk.
Pronajměte si auto s řidičem není drahé a v klidu si vychutnejte tento ostrov s vůní čaje.“
Autor: František Mamula
Buďte svědky vystoupení se srílanskými hady
„Večer jsme byli na vystoupení s hady.
Není bez zajímavosti, že na Srí Lance žije celkem sto druhů hadů, včetně mořských což je dvojnásobný počet který se vyskytuje v Evropě.
Majitel hadů měl čtyři proutěné košíky s kobrami a byla to zajímavá podívaná jak hadi sledují konec píšťaly svého pána a podle ní do rytmu tančí s občasným výpadem po píšťale, ale s tou vždy rychle ucuknul.
Pár odvážlivců mezi kterými nechyběly ani ženy si na závěr vystoupení nechalo ty dlouhé krasavce omotat kolem svých opálených těl…“
Autor: František Mamula
Poznejte usměvavé místní obyvatele
„Úsměv patří k srí lančanům, jako Jeníček k Mařence, Sněhurka k sedmi trpaslíkům, góĺy k fotbalu či rum k čaji. Usmívat se je pro ně stejně přirozené, jako dýchat.
V zemi, kterou potkala velká katastrofa má převážná část lidí nemalé problémy a věřte, že lidé tam daleko v Indickém oceáně mají jinou hierarchií životních hodnot. Nikdo nikam nespěchá, za ničím se nehoní. Móda se tu nenosí. Bydlí v prostých obydlích. Jsou milí, přátelští, pohostinní i zvídaví. Srdce mají na pravém místě. Jejich štědrost cítíte na každém kroku a stále vám chtějí být nápomocní.“
Autor: František Mamula
Prohlédněte si muzeum dřevěných masek
„…město Ambalangoda je považováno za centrum výroby dřevěných masek na ostrově. V muzeu je nepřeberné množství malovaných masek démonů a bohů. Dozvídáme se, že výroba velké masky je práce až na šest týdnů. Jejich výroba kdysi sloužila hlavně pro tanečníky v divadle a dnes už slouží převážně jako suvenýr. Cena začíná na dvě stě rupiích a šplhá dosti vysoko.
Nejoblíbenější maskou domorodců je Gurulu Raksha zobrazující hrůzné ptačí stvoření které má lovit hady a démony. Jsou tady masky proti ohni, nemocem a lidé si je vyvěšují před dům, aby je před zlými vlivy chránily…
Autor: František Mamula
Zapalte svíčku pro oběti obrovského neštěstí
„Dva kilometry před Hikkaduwou, ve vesničce Peraliya stojí památník na vzpomínku vlakového neštěstí.
Zapalujeme svíčky, které jsem dovezl až od nás a připomínáme si 26. prosinec 2004 kdy byl tady do moře smeten vlak číslo 59 s příznačným názvem Samudradéví – Královna moří.
V osmi vagónech tady zahynulo tisíc osm set lidí.
Ještě nedávno zde na starých kolejích hned vedle nově zrekonstruované trati stály tři poškozené vagony z onoho neštěstí. V loni byly převezeny do Kolomba, kde jsou dnes vystaveny.“
Autor: František Mamula
Nepřehlédněte
- Nabídku zájezdů na Srí Lanku a informace o zemi
- Další zážitky našich klientů z dovolené