Problémy na dovolené v zahraničí: co dělat při nemoci či úrazu?

Dovolená je jedním z nejhezčích období celého roku. Každý z nás doufá, že si při dovolené odpočine, pozná nová místa, milé lidi a získá krásné zážitky. Ne vždy se to však poštěstí. Na dovolené nás mohou postihnout zdravotní problémy v podobě nemoci nebo úrazu. Poradíme vám, jak se s těmito nepříjemnostmi vypořádat.

Zdravotní problémy v zahraničí

Mnoho turistů postihne na dovolené nemoc nebo úraz. Nejvíce zdravotních problémů mají tradičně cestovatelé v Egyptě. Nejčastějším zdravotním problémem v zahraničí jsou zažívací problémy, dále různé záněty (především uší a očí), alergie na sluneční záření, kožní potíže, virózy a menší úrazy typu pořezání a odřenin. Tyto i vážnější obtíže mohou na dovolené postihnout opravdu každého, takže důrazně doporučujeme uzavření cestovního pojištění, jelikož náklady na lékařskou péči mohou být v zahraničí opravdu vysoké. Jak případnou nemoc nebo úraz řešit?

Jak řešit nemoc nebo úraz na dovolené

V případě potřeby okamžité lékařské pomoci volejte záchrannou službu. Ve všech členských státech Evropské unie i v některých dalších zemích funguje bezplatná tísňová linka 112. V méně závažných případech se obraťte nejprve na asistenční službu. Poradíme vám, jak postupovat:

  • Připravte si číslo pojistné smlouvy, jméno osoby se zdravotními problémy a kontakt na asistenční službu.
  • Zavolejte asistenční službu, díky které můžete telefonicky konzultovat zdravotní stav dotčené osoby. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, v případě potřeby vám doporučí nejbližší vhodné zdravotnické zařízení nebo vám domluví schůzku u lékaře.
  • Navštivte zdravotnické zařízení. Jestliže se s jeho personálem nebudete schopni domluvit, požádejte asistenční službu o tlumočení.
  • V případě plateb v hotovosti si nechávejte veškeré účtenky a také lékařské zprávy a ostatní dokumenty. Asistenční služba může zajistit platební garanci.
  • Pokud bude nutná hospitalizace nebo prodloužení pobytu, požádejte asistenční službu o dohled nad průběhem léčení, o pomoc s prodloužením pobytu nebo o pomoc při návratu zpět do České republiky.
  • Po návratu do ČR předejte pojišťovně originály veškerých účtů a lékařských zpráv, na základě kterých vám proplatí vynaložené náklady. Jestliže doklady posíláte poštou, zašlete je doporučeně a pro jistotu si pořiďte kopie dokladů.

lékárničkaJak se vyhnout zdravotním problémům

Před dovolenou si zjistěte, zda je v dané destinaci nějaké povinné nebo doporučené očkování. Doporučeným očkováním pro většinu exotických zemí je minimálně očkování proti žloutence A a B a proti tetanu. Před cestou do exotiky navštivte očkovací centrum nebo centrum cestovní medicíny, kde vám s vhodným očkováním do dané destinaci poradí. Pomůžou vám také s prevencí malárie, průjmu apod. V zahraničí dodržujte základní pravidla:

  • Nepijte vodu z kohoutku, nedávejte si do pití led a neomývejte zubní kartáček a potraviny jinou než balenou vodou
  • Nekonzumujte tepelně nedostatečně upravené pokrmy
  • Vyhněte se nebezpečným sportovním aktivitám
  • Dodržujte základní hygienické návyky a vždy mějte po ruce bezoplachový antibakteriální gel
  • Vozte sebou základní lékárničku obsahující dezinfekci, náplasti, léky proti horečce, bolesti, zažívacím potížím apod.

Tip: Obraťte se při problémech na svého delegáta, který vám pomůže s řešením nepříjemných situací, navštíví s vámi lékaře, pomůže při komunikaci s místními úřady atd.

Co dělat při ztrátě dokladů nebo krádeži na dovolené

Dalším nepříjemným problémem, se kterým se cestovatelé na dovolené setkávají, je ztráta cestovního pasu nebo krádež dokladů, peněz, zavazadel, platebních karet či dalších cenností. Poradíme vám, jak tyto nepříjemnosti řešit.

Nepřehlédněte