Malárie, horečka dengue a jiné tropické nemoci přenášené hmyzem
Dovolená v exotické destinaci je pro mnoho lidí vysněným zážitkem. Jak se na ni připravit, aby vám pobyt v daleké zemi nezkazily tropické nemoci přenášené hmyzem, jako je např. malárie, horečka dengue, žlutá zimnice či spavá nemoc, vám poradí eTravel.
Malárie a dengue: tropická onemocnění přenášená komáry
Jaké má malárie příznaky, co to je a kde se vyskytuje?
Malárie je infekční parazitární onemocnění, které přenáší samička komára. Vyskytuje se v zemích tropické a subtropické Afriky, ve Střední a Jižní Americe a v některých zemích Asie a Tichomoří. Příznaky malárie jsou zimnice, horečka, bolest kloubů a zvýšené pocení. Symptomy malárie se u infikované osoby dostaví zhruba 10-15 dnů od nakažení hmyzem.
Jaké má horečka dengue příznaky, co to je a kde se vyskytuje?
Horečka dengue je akutní infekční onemocnění přenášené komáry. Výskyt dengue je epidemický a postihuje oblasti tropické a subtropické Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, Karibiku, Austrálii a některé ostrovy v Tichém oceánu. Mezi příznaky dengue patří vysoká horečka, bolesti kloubů, svalů, hlavy a celého těla, případně zvětšující se uzliny a vyrážka. Příznaky dengue se objevují v rozmezí 5-7 dní od nákazy.
Žlutá zimnice je virová nákaza, kterou přenášejí komáři a moskyti. Žlutá zimnice se vyskytuje v tropické a subtropické Africe a Latinské Americe. Toto onemocnění provází vysoká horečka, zimnice, únava, bolest hlavy a zad, zarudnutí kůže a spojivek, překrvení sliznic úst a nechutenství a zvracení. Příznaky se objevují v rozmezí 3-6 dnů od nákazy. Pokud nemoc přejde do třetího stádia, ve kterém se objevuje krvácení a selhání orgánů, je úmrtnost pacientů velmi vysoká. Léčba bohužel neexistuje. Z toho důvodu je velmi vhodné, při cestách do některých postižených zemí dokonce povinné, nechat se proti žluté zimnici očkovat. Očkování je platné na celý život.
Spavá nemoc: tropická nákaza přenášená mouchou tse-tse
Spavá nemoc neboli africká trypanosomiáza je parazitární infekční onemocnění, které přenáší moucha tse-tse. Výskyt spavé nemoci je dnes již poměrně nízký, nicméně můžeme se s ní stále setkat na dovolené v subsaharské Africe. Příznaky spavé nemoci v první fázi onemocnění jsou horečka, bolest hlavy a kloubů, podrážděná kůže a celková slabost. Ve druhé fázi napadá parazit centrální nervovou soustavu nakažené osoby a u nemocného se objevuje násilné chování, křeče, zmatenost a potíže se spánkem. Spavou nemoc je třeba co nejdříve léčit, jinak je smrtelná.
Jak předcházet tropickým nemocem přenášeným hmyzem?
Očkování proti malárii, horečce dengue a spavé nemoci bohužel neexistuje. Prevencí malárie je používání antimalarik, které vám předepíší lékaři v očkovacím centru na základě informace, do jaké exotické země jedete, v jakém období apod.
Obecně lze horečce dengue a malárii předcházet používáním moskytiér, kvalitních repelentů do exotických zemí s vysokým obsahem účinné složky DEET (více než 30 %) a vhodným oblečením. Proti bodnutí mouchou tse-tse je ideální oblečení v barvě khaki, jelikož mouchy tse-tse jsou přitahovány tmavými i světlými barvami a navíc dokáží bodnout i přes jemně tkané oděvy.
Před cestou do exotické země si zajděte do očkovacího centra, kde vám odborníci na cestovní medicínu poradí, proti kterým tropickým nemocem byste se měli před dovolenou v dané destinaci nechat očkovat a jaká jiná základní preventivní opatření můžete realizovat. Co se týče tropických nemocí přenášených hmyzem, je při cestách do zemí Latinské Ameriky nebo subsaharské Afriky vhodné již zmíněné očkování proti žluté zimnici.
Lékárnička na cesty do tropů
Před dovolenou v tropických oblastech je nezbytné pořídit si dobře vybavenou lékárničku na cesty. Co by správná cestovatelská lékárnička měla obsahovat:
- náplasti a obvaz,
- dezinfekci,
- léky proti bolesti, horečce a průjmu,
- širokospektrální antibiotika v případě, že se chystáte do oblastí, kde není okamžitě dostupná lékařská pomoc,
- přípravky a vybavení zabraňující nákaze od hmyzu:
- repelent vhodný do tropů s obsahem účinné látky DEET více než 30 %,
- extraktor na vysátí jedu po bodnutí hmyzem,
- zklidňující přípravek po bodnutí hmyzem,
- moskytiéru na lůžko.
Pojištění na cesty
Před každou dovolenou v exotické zemi je velmi důležité sjednat si kvalitní pojištění na cesty. Doporučujeme vám pojištění na cesty od ERV Evropské pojišťovny, a.s., která poskytuje vysoké krytí rizik, rychlé vyřízení škody, nezatíží vás zbytečnou administrativou a navíc má velmi výhodnou nabídku pojištění na cesty.
Bude se vám hodit
- Co dělat při nemoci či úrazu na dovolené v zahraničí
- Pomoc EU na cestách
- Jaké očkování mít na exotickou dovolenou
- Jak se na dovolené vyhnout exotickým průjmovým onemocněním?
- Další užitečné informace pro cestovatele